Közeleg az európai parlamenti (EP) képviselőválasztás napja, nagyban dübörögnek a kampányok az adófizetők pénzén, hátha sikerül 50% (leginkább 25%) fölé tornászni a részvételt. De mennyit csengetünk ki mi, európai adófizetők egy EP-képviselőnek? Nem állítom, hogy számviteli pontossággal van összeszedve az alább juttatások listája, na de mégis… Kapaszkodjunk meg hitelszámláktól rogyadozó íróasztalunkba!
Az EP-honlap elég trükkös, balladai homály és kevés szám szól arról, mennyibe kerül egy EP-képviselő. Eszerint általános költségtérítés címén 4 200 euró/hó („saját tagállamban felmerült költségek”) + 300 euró napidíj (minden olyan napra, amikor a képviselő „szolgálatot teljesít”, tehát mondjuk úgy: „dolgozik” - azaz kb. 7000 euró havonta) + havi max. 17 540 euró asszisztensekre és költségeikre + képviselői utazási költségek (Brüsszel-Strasbourg táv repcsivel, évente 50-szer, és nem fapadossal és persze utak a saját tagállam és Brüsszel között) + egyéb utazások (EU-n kívülre) térítése évi max. 4 148 euró értékben. Irodafenntartásról nem szól a fáma.
Egy EP-képviselő öt éves mandátuma alatt kb. 1,13 millió eurót (!) tehet zsebre, de mondjuk úgy: keres, ami kb. 330 millió forint. Ezt szorozzuk fel 785-tel, mert most ennyien vannak. Ja, és ha valaki nem tudná, ez az összeg adómentes, és persze nem függ a gazdasági (de)konjunktúrától.
Ezzel kapcsolatban 2004-ben már vizsgálódott az Európai Számvevőszék, de az eredményeket tartalmazó ún. Galvin-jelentést az EP többségi szavazással hogyhogynem titkosította (!). A jelentés egyes részletei mégis kiszivárogtak (pdf).
Én asszem, jelöltetem magam. Szavazzatok rám! Mindenki, aki rám szavaz, kap egy ingyen utat Brüsszelbe business class -on, persze "leköltségelve"..
homo prudens europeas