Az Információmenedzsment Innovációs Klaszter a dél-dunántúli ICT szektor szolgálatában
Az Információmenedzsment Innovációs Klaszter 9 alapító taggal kezdte meg működését, ezt követő dinamikus fejlődésnek köszönhetően, mely mind tagok számának bővülésében, mind a közös K+F tevékenységek intenzitásának növekedésében megmutatkozott. 2009.12.07-én a klaszter irányításának megalapozásaként létrejött az Információmenedzsment Innovációs Klaszter Kft, mint klasztermenedzsment szervezet. Az Információmenedzsment Innovációs Klaszter 2008.10.27-én 9 alapító taggal kezdte meg működését. Ezek:
- ESRI Magyarország Kft. (minősítés: KKV, jelenlegi neve: GDi ESRI Magyarország Kft.)
- Dexter Kft. (minősítés: KKV)
- Processorg Software 82 Kft. (minősítés: KKV, jelenlegi neve: PSTechnology Kft.)
- Cydrel-Quality Kft. (minősítés: KKV, jelenlegi neve: GPS Software Kft.)
- MarkCon Informatikai Kft. (minősítés: KKV)
- M&M Computer Kft. (minősítés: KKV)
- Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (minősítés:KKV)
- OpenMinds Kft. (minősítés: KKV)
- Altamira Kft. (minősítés: KKV)
Az alapító tagok célul tűzték ki, hogy a tagságot jelentős mértékben bővítsék, a régió informatikai szereplőinek bevonásával teljes informatikai vertikumot lefedve. A következő bővítési irányok kerültek meghatározásra:
- Felsőoktatási-, nonprofit kutatói szféra
- KKV-k
- Nagyvállalati szféra
A hosszú távú céljaink meghatározása során kiemelt fontosságú, hogy a klaszter és klaszter tagok fogalakoztatásban betöltött szerepe növekedjen. Mivel a közös projektek és együttműködési tevékenységek emberi erőforrás igényével nagyobb számú munkavállaló számára tudunk munkahelyet biztosítani, melyet a folyamatos fejlesztési tevékenység szükségessé tesz. Információmenedzsment Innovációs Klaszter Kft, mint klasztermenedzsment szervezet alapítására 2009. 12.07-én került sor. A klaszter működésének szélesebb körbe való kiterjesztésére, illetve középtávon közös beruházások végrehajtására igénybe kívánunk venni állami támogatásokat is. A tagság – organikus bővülési folyamat eredményeképp – a következő ütemben növekedett:
2009
2009-ben a régió jelentősebb hozzáadott értéket képviselő informatikai vállalkozásainak szinte mindegyike tagja lett klaszterünknek. Ezen eredmények lehetővé tették a továbbfejlődést, valamint számos termékfejlesztési célú innovációs projekt megindítását.
- BDE Research Nonprofit Kft. (minősítés: KKV)
- CSX Média Kft. (minősítés: KKV)
- DOSATOR Kft. (minősítés: KKV)
- DDKKK Nonprofit zRt. (minősítés: KKV)
- GISDATA Kft. (minősítés: KKV)
- MarkCon Kommunikációs Kft. (minősítés: KKV)
- OpenMinds Hungary Kft. (minősítés: KKV)
- Rolling Consulting Hungary Kft. (minősítés: KKV)
- Rufftech Kft. (minősítés: KKV)
- SL Software Consult S.A. (minősítés: KKV)
- Pécsi Tudományegyetem
- Bay Zoltán Alapítvány
- Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem
2010
2010 elsősorban belső fejlődést hozott, így taglétszámunk minimálisan bővült.
- DSS Consulting Kft. (minősítés: KKV)
- INFO-HORSE Bt. (minősítés: KKV)
- MeshUp Systems Kft. (minősítés: KKV)
- Sense/NET zRt. (minősítés: KKV)
2011
2011-ben az akkreditáció megszerzésének köszönhetően több új belépővel gazdagodott tagságunk.
- Kilépett: SL Software Consult SA
- Kilépett: DDKKK zRt.
- Creamotiv Kft. (minősítés: KKV)
- Lanoga Kft. (minősítés: KKV)
- KÜRT Zrt. (minősítés: KKV)
- Secure-IT Kft. (minősítés: KKV)
2012
2012-ben tudatosan visszafogtuk a tagságra aspiráló vállalatokat, egy átgondoltabb, tervezettebb bővítést előkészítve.
- RG-Net Kft. (minősítés: KKV)
- Kilépett: Creamotiv Kft.
2013
2013-ban DDOP-s pályázati vállalást teljesítve egy több mint egy éves tervezési folyamat lezárásaként jelentősen bővült tagságunk. Több prominens új tagvállalatunk mellett bővült a kockázati tőke által finanszírozott start-up, illetve a szolgáltatási fókuszú ICT vállalatról levált spin-off vállalkozás is.
- LOGtechnika Kft. (minősítés: KKV)
- Tran-SYS Kft. (minősítés: KKV)
- Mobile LBS (minősítés: KKV)
- Inventure Autoelektronika Kft. (minősítés: KKV)
- RG Stúdió Kft. (minősítés: KKV)
- MultiPass Solutions Zrt. (minősítés: KKV)
- V.I.P. Solutions (minősítés: KKV)
- FIVOSZ
Kijelenthetjük, hogy 2013-ra olyan – jelentős innovációs potenciállal bíró – vállalkozások léptek a tagok közé, melyek nagy mértékben fokozzák az exportpotenciálját klaszterünknek.
2014
2014-ben a klaszter akkreditációs cím biztos megtartása érdekében – a limitált tagvállalati fluktuáció miatt – a tagok felvételi folyamatát lassítottuk. Ezen prudens megközelítés hivatott biztosítani, hogy még vis major esetekben is megőrizhető legyen a klaszter akkreditáció, így csupán egy régóta tagságra pályázó mikrovállalkozás lett klaszterünk tagja. Belépő:
- Ketsh Kft.
2015
2015-ben a korábban jelentkező vállalatok közül egészen kiváló, régóta stabilan működő vállalkozásokkal bővülhetett tagságunk.
- Webstar Csoport Kft.
- RPT-Innoteq Kft.
- Precognox Kft.
- Opten Kft.
- Info 2007 Kft.
2016
2016-ban a klaszter lejáró akkreditációs cím biztos megtartása érdekében – a limitált tagvállalati fluktuáció miatt – a tagok felvételi folyamatát lassítottuk. Ezen prudens megközelítés hivatott biztosítani, hogy még vis major esetekben is megőrizhető legyen a klaszter akkreditáció, így klaszterünk nem bővült taggal. A foglalkoztatás tekintetében a klaszter esetében a korábbi extenzív növekedés helyett az intenzív növekedés irányába tolódik el a hangsúly. Egyre több kooperációs K+F projekt ért piacraviteli fázisba, a kifejlesztett termékek, illetve szolgáltatások piaci bevezetésével a beruházott erőforrások hosszú távú megtérülési folyamata indult el: a fejlesztő gárdák egy része új fejlesztéseken, míg másik részük a meglévő termékek/szolgáltatások támogatásán, illetve piaci bevezetésén tovább tevékenykedve növeli a régió IT szektorában foglalkoztatottak számát.